Vyšetření a důležité patologické změny v oblasti rtů a dutiny ústní

Z WikiSkript

Zaměřujeme se na vyšetření rtů, jazyka, dásní, zubů, tonzil a hltanu. Inspekce dutiny ústní se musí provádět ve smyslu onkologického screeningu.

Rty[upravit | editovat zdroj]

Rty

Na rtech hodnotíme barvu, sledujeme přítomnost otoků, trhlinek, vředů či puchýřů. Bledé rty jsou při anémii nebo u šokového stavu. Při cyanóze jsou rty nedostatečně prokrvené kyslíkem, pozorujeme to u srdečních a plicních chorob. Při onemocnění způsobeném Herpes simplex nacházíme na rtu zánětlivé puchýřky, které jsou vysoce infekční – Herpes labialis. Prasklé koutky jsou při ariboflavinóze (nedostatek vitaminu B2), při akutním nedostatku železa (sideropenická anémie) nebo při mykotických infekcích. Bolestivé trhlinky v ústních koutcích označujeme jako stomatitis angularis. Při dehydrataci nebo horečce jsou rty suché a rozpraskané.

Dutina ústní[upravit | editovat zdroj]

Při vyšetření dutiny ústní se zaměřujeme na jazyk, bukální sliznice, dásně, chrup, tonzily, zadnís těnu hltanu.

Při některých onemocnění můžeme zaznamenat silný zápach z úst (foetor ex ore). Zápach z úst může mít lokální příčinu, nejčastěji je to nedostatečná zubní hygiena nebo silně aromatické jídlo. Zápach z úst může být dán také zažívacími či dýchacími problémy. Při jaterním selhání se jedná o foetor hepaticus. Při diabetes mellitus cítíme z úst pacienta aceton (patří mezi ketolátky). Při urémii cítíme z úst čpavek (amoniak). Hnilobný zápach z úst nacházíme u abscesů a nádorů žaludku s retencí potravy.

Dásně[upravit | editovat zdroj]

Dásně hodnotíme nejprve aspekcí. Při vyšetření můžeme nalézt příznaky, které nás můžou upozornit na závažné celkové onemocnění.

Nekróza dásní pozorujeme u akutních leukémií, při dřeňovém útlumu a agranulocytóze. Při otravě těžkými kovy vznikají na dásních viditelné barevné (šedé) lemy (otrava olovem nebo bismutem). Krvácení z dásní může být dáno zánětem dásně (gingivitida), parodontitidou a poruchami srážlivosti a koagulace krve. Při avitaminóze vitaminu C vzniká onemocnění skorbut (kurděje), kdy dochází ke krvácení z dásní a dásně jsou silně zduřelé. Hyperplastická dáseň nacházíme při užívání antiepileptik nebo u žen v těhotenství.

Zuby[upravit | editovat zdroj]

Nejprve při vyšetření celkově hodnotíme stav chrupu. Pro diagnostiku celkových onemocnění je důležitá barva zubů. Chrup může být plně vyvinut nebo je u dětí pouze vyvinut částečně. Chrup může být zdravý a je sanován, nebo je vadný a defektní. U starších pacientů často zaznamenáváme do dokumentace přítomnost částečné nebo celé protézy. Vadný chrup může vést k zánětům a jiným obtížím.

Sledujeme také vzájemné postavení čelistí. Existuje velké množství druhů skusu. Prognatie je vystoupení horní čelisti. Progenie je vystoupení dolní čelisti.

Popis zubu
Barva zubů[upravit | editovat zdroj]
Barva Příčina
černá otrava kovy
hnědočerná tabák
žlutošedá tetracyklin
fialová roztok hypermanganu
nazelenalé erythroblastosis fetalis

Jazyk[upravit | editovat zdroj]

Zejména se soustředíme na velikost, polohu, barvu, papily, pohyblivost, imprese a vředy.

Povlak se vždy vyskytuje a je dán zbytky potravy, bakteriemi a odloučenými endoteliemi. Vyhlazený červený jazyk bez papil bývá u perniciózní anémie (Hunterova glositida, anémie z nedostatku vitaminu B12) nebo jaterní cirhózy. Suchý jazyk bývá při dehydrataci, při horečkách, průjmech, zvracení, zvýšeném pocení, při dekompenzaci diabetu a u starých osob. U spálové angíny je jazyk nejdříve povleklý a poté typicky malinově červený. Na jazyku můžeme také pozorovat kandidový soor. U břišního tyfu popisujeme charakteristicky povleklý jazyk se světlými okraji.

Po epileptickém záchvatu může být jazyk pokousaný. Při akromegalii, Downově syndromu nebo kretenismu je patrná makroglosie. Vředy jazyka jsou spojeny s různými nádory, tuberkulózou a syfilis.

Jazyk je motoricky inervován pomocí nervus hypoglossus. Jazyk se fyziologicky plazí ve střední čáře. Glosoplegie je obrna jazyka. Centrální obrna je vždy jednostranná. U cévních mozkových příhod se jazyk uchyluje na jednu stranu, protože zdravá polovina jazyka jej přetlačuje na postiženou stranu.

Barva jazyka[upravit | editovat zdroj]
Barva Příčína
bílý hydratovaný
hnědý dehydratovaný
tmavý antibiotika
malinový spála
červený-lakovaný jaterní cirhóza
červený-atrofický Hunterova glositida

Sliznice dutiny ústní[upravit | editovat zdroj]

Na sliznici dutiny ústní hodnotíme její barvu, stav, prokrvení, citlivost a povlak. Při xerostomii pozorujeme zvýšenou suchost sliznice dutiny ústní, může to být dáno také hormonálními změnami, kouřením nebo nedostatečným přísunem tekutin.

Soor jsou bílé chomáčky, které jdou ze začátku dobře setřít ze sliznice, později se spojují a tvoří šedavé povlaky, které adherují ke sliznici. Je to poměrně častý nález v dutině ústní, soor je způsobený plísní Candida albicans. Může vzniknout například u kachektických osob, u imunodeficitních pacientů nebo po léčbě širokospektrými antibiotiky.

Grafitové škrvny na sliznici dutiny ústní nacházíme u Addisonovy choroby.

Tonzily[upravit | editovat zdroj]

Na mandlích hodnotíme velikost, jejich zbarvení a jejich povrch. Tonzily můžou být hypertrofické nebo atrofické. Nachází se na nich povlak nebo čepy a někdy je patrné jejich zarudnutí. Důležité je zhodnotit, zda jsou tonzily symetrické. V okolí mandlí se můžou nacházet paratonzilární abscesy. Při zánětu mandlí (tonsilitida) jsou mandle rudé a zvětšené, můžou být přítomny čepy a vazký povlak. Z 90 % jsou angíny způsobeny bakteriemi.

Hltan[upravit | editovat zdroj]

Hltan je fyziologicky hladký a vlhký, při zánětech se tvoří uzlíky a je překrvený.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • CHROBÁK, Ladislav, et al. Propedeutika vnitřního lékařství. 2. vydání. Grada, 2003. ISBN 80-247-0609-1.
  • WEBER, Thomas. Memorix zubního lékařství :  překlad 2. vydání, 279 vyobrazení. 1. vydání. Praha : Grada, 2006. ISBN 80-247-1017-X.