Mitochondriální neurogastrointestinální encefalomyopatie

From WikiSkripta

MNGIE syndrom
Mitochondrial neurogastrointestinal encephalopathy syndrome
Jedním z projevů MNGIE syndromu je ptóza víčka
Jedním z projevů MNGIE syndromu je ptóza víčka
Patogeneze mutace TYMP genu
Klinický obraz poruchy GIT a nervového systému
Diagnostika stanovení hladiny thymidinu v krvi
Klasifikace a odkazy
MKN E88.49
MeSH ID C537477
OMIM 603041

Mitochondriální neurogastrointestinální encefalomyopatie, známá jako MNGIE syndrom, je velmi vzácné autosomálně recesivně dědičné multisystémové onemocnění, které postihuje především trávicí a nervový systém. Tato choroba se může rozvinout kdykoliv během dětství či dospělosti, většinou se však její hlavní příznaky objeví do 20. roku. Zatím bylo ve světě popsáno asi 70 nemocných s touto chorobou.

Etiopatogeneze[edit | edit source]

Příčinou je mutace TYMP genu (dříve známého jako ECGF1). Tento gen je zodpovědný za tvorbu enzymu zvaného thymidinfosforyláza, který štěpí nukleosid thymidin na menší molekuly, čímž reguluje jeho množství v buňkách. Mutace TYMP genu snižují aktivitu thymidinfosforylázy, následně stoupá jeho koncentrace v buňkách. Dochází tak k nerovnováze v množství nukleotidů potřebných pro replikaci mtDNA. V důsledku toho se v mtDNA kumulují mutace, a tak se stává velmi nestabilní. Tyto genetické změny narušují normální funkci mitochondrií a projevují se poruchou mitochondriálního energetického metabolismu.

Klinický obraz[edit | edit source]

Gastrointestinální systém

Většina nemocných s touto chorobou trpí gastrointestinální dysmotilitou, při které svaly a nervy trávicí trubice neposunují efektivně trávené jídlo. Důsledkem je pocit plnosti už po snědení malého množství jídla, dysfagie, nauzea a zvracení po jídle, bolesti břicha, průjem a pseudoobstrukce. Tyto obtíže vedou k postupné ztrátě hmotnosti a redukci svalové hmoty (kachexii).

Nervový systém

Projevy postižení nervové soustavy jsou mírnější. Patří mezi ně brnění, ztuhlost a slabost končetin (periferní neuropatie). Mezi další neurologické projevy patří ptóza víček, oftalmoplegie a ztráta sluchu. Na MRI je patrná leukoencefalopatie.

Diagnostika[edit | edit source]

Na diagnózu MNGIE je nutno pomýšlet především u pacientů s neprospíváním a poruchami střevní motility, u kterých se současně rozvíjí i neurologické příznaky. Metodou volby při diagnostice je stanovení hladiny thymidinu v krvi, ale pro genetické poradenství v postižené rodině je nutná diagnostika na enzymatické a molekulární úrovni.


Odkazy[edit | edit source]

Zdroje[edit | edit source]

Související články[edit | edit source]

Externí odkazy[edit | edit source]