Prostaglandin E2

Z WikiSkript

Prostaglandin E2
Vzorec Prostaglandinu E2
Vzorec Prostaglandinu E2
Žláza neendokrinné buňky
Cílový orgán/tkáň systém
Účinky vazodilatačné, svalová relaxace

Patrí medzi prostaglandiny, látky odvodené od kyseliny arachidonovej (eikosanidy). Jedná sa o tkanivový hormón. Jeho lokálny účinok spočíva v relaxácií hladkých svalových buniek po naviazaní na špecifický receptor. Pôsobí parakrínne a má krátky biologický polčas.

Fyziologické účinky, význam pri patológii[upravit | editovat zdroj]

Všeobecne spôsobuje prostaglandin E2 (=PGE2) v cievach vazodilatáciu a uvoľnenie svaloviny v cervixu, čo podmieňuje jeho využitie v pôrodníctve. Ďalej stimuluje osteoblasty k uvoľneniu faktorov, ktoré vedú k resorpcii kostného tkaniva osteoklastmi. Jeho úloha je zároveň implikovaná v liečbe zápalu, keďže inhibuje signálnu dráhu receptorov T buniek. Pôsobí pozitívne inotropne, naviac môže u buniek s patologicky zníženým klidovým potenciálom pôsobiť i pozitívne dromotropne a bathmotropne. [1] Pri väčšej strate krvi hrá okrem toho predovšetkým PGE2 významnú regulačnú funkciu v obličkách. Tlmí tam totižto silný vazokonstrikčný účinok hlavne adrenalínu a noradrenalínu, taktiež angiotenzinu II, na vas afferens a vas efferens. Tento vazokonstrikčný účinok by mohol viesť k ischémii obličiek a ich irreverzibilnému poškodeniu.

Využitie v pôrodníctve[upravit | editovat zdroj]

PGE2 sa ako liek používa predovšetkým na navodenie pôrodu, ukončeniu tehotenstva alebo k zastaveniu silného krvácania po pôrode. U novorodencoch zaisťuje neuzatvorenie ductus arteriosus (podobne ako prostaglandin E1), čo má význam hlavne pri vrodených srdečných vadách, kedy je potrebné, aby zostal otvorený, až kým môže byť na novorodencovi uskutočnená operácia. Aplikuje sa intravenózne.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  1. KITTNAR, Otomar, et al. Lékařská fyziologie. 1. vydání. Praha : Grada, 2011. 790 s. ISBN 978-80-247-3068-4.