Prostaglandiny

From WikiSkripta

(Redirected from Prostaglandin)

Název prostaglandiny je odvozen od prostaty, jelikož se kdysi myslelo, že prostaglandiny jsou jejím produktem (ve skutečnosti jsou jejich původci buňky semenných vačků). Patří mezi tzv. autakoidy (gr. autos − sám, akos − léčivo), tedy lokální hormony. Působí parakrinně (na okolní buňky), mají krátký biologický poločas. Spolu s prostacykliny, tromboxany a leukotrieny patří mezi eikosanoidy − deriváty esenciálních polynenasycených mastných kyselin, např. kyseliny arachidonové (5,8,11,14-eikosatetraenové). Ta je součástí fosfolipidů plazmatické membrány buněk. Pomocí fosfolipázy A2 je z ní uvolňována a je tak dostupná pro syntézu mnohých látek uplatňujících se v řadě fyziologických i patologických dějů.

Syntéza[edit | edit source]

Vzorec kyseliny arachidonové
Vzorec prostaglandinu E2
Vzorec prostaglandinu F

Klíčovým enzymem pro syntézu prostanoidů (prostaglandiny, prostacykliny a tromboxany) je cyklooxygenáza, která je přítomná ve všech tkáních lidského těla. Má tři izoformy:

  • COX-1, která je konstitutivní (stále aktivní),
  • COX-2, která je inducibilní, její aktivita se zvyšuje hlavně při zánětu − jejich tvorbu indukují prozánětlivé cytokiny; ale bylo zjištěno, že v některých orgánech (žaludek, mozek) je konstitučně aktivní i tato izoforma,
  • a nakonec COX-3, která je odvozena od genu pro COX-1.


Syntéza prostanoidů cyklooxygenázou probíhá ve dvou krocích , prvním je vytvoření nestabilního endoperoxidu PGG2 z kyseliny arachidonové, druhým krokem je vznik PGH2, ze kterého vznikají působením dalších tkáňově specifických enzymů ostatní prostanoidy. Aktivitu cyklooxygenázy, konkrétně prvního kroku, inhibují nesteroidní antiflogistika − některé z nich inhibují nespecificky COX-1 i COX-2 (k. acetylsalicylová, i když v malém množství preferuje COX-1), jiné zas preferují COX-2 (meloxicam, nimesulid), existují i selektivní inhibitory COX-2 − coxiby, od kterých se očekávaly nižší nežádoucí účinky, ale naděje nebyly úplně vyplněny, jelikož při jejich užívaní dochází k vyšší incidenci kardiovaskulárních onemocnění (infarkt myokardu). Kortikoidy snižují expresi genu pro COX-2, což je spolu s dalšími účinky podstatou jejich silného imunosupresivního působení.

Účinky[edit | edit source]

Účinky prostaglandinů jsou zprostředkovány přes G-proteiny, a to jednak adenylátcyklázovou cestou (vznik cAMP), ale i fosfolipázou C (IP3 a DG). Prostaglandiny E způsobují vazodilataci cév, způsobují pokles systémového krevního tlaku, ale zároveň zvyšují průtok srdcem, ledvinami a mesenterickou oblastí. Jsou to cytoprotektiva žaludeční sliznice, snižují sekreci HCl parietálními buňkami a zároveň zvyšují tvorbu HCO3-. PGE2 má význam pro udržování průtoku krve ledvinami, zvyšuje diurézu. Působí uterotonicky − podporují kontrakce dělohy. Jsou důležitými mediátory zánětu (jsou zodpovědné za zánětovou bolest tím, že senzitizují receptory bolesti), uplatňují se také při rozvoji astma bronchiale.

Farmakologické využití[edit | edit source]

  • Alprostadil (PGE1) se používá při ischemické chorobě dolních končetin a při některých poruchách erekce,
  • Latanoprost (analog PGF) se používá při léčbě glaukomu − zvyšuje odtok komorové tekutiny (vlastní tvorbu neovlivňuje),
  • Dinoproston (PGE2) a Dinoprost (PGF) způsobují kontrakce myometria, využívají se při navození nebo podpoře porodu, v kombinaci s Mifepristonem (antagonista progesteronovýxh receptorů) indukují potrat.


Odkazy[edit | edit source]

Související články[edit | edit source]

Použitá literatura[edit | edit source]

  • LINCOVÁ, Dagmar a Hassan FARGHALI, et al. Základní a aplikovaná farmakologie. 2. vydání. Praha : Galén, 2007. ISBN 978-80-7262-373-0.
  • NEČAS, Emanuel, et al. Patologická fyziologie orgánových systémů : 2. díl. 2. vydání. Praha : Nakladatelství Karolinum, 2009. ISBN 978-80-246-1712-1.