Nocardia

From WikiSkripta

(Redirected from Nocardia asteroides)

Nocardia spp.
Nocardiaceae
Nocardia
Nocardia asteroides
Nocardia asteroides
Morfologie G+, Gram labilní až částečně acidorezistentní, mohou se barvit modifikovanou technikou podle Ziehl-Neelsena
Vztah ke kyslíku aerobní
Kultivace Sabouradovův agar
Antigeny proteinové, polysacharidové
Faktory virulence bakteriální stěna
Přenos inhalací, poraněnou kůží
Onemocnění nokardióza (připomínající tuberkulózu), mycetomy
Diagnostika kultivace a mikroskopie
Terapie co-trimoxazol, tetracyklin, chirurgické ošetření
MeSH ID D009615

Nocardia je rod, který se podobá mykobakteriím. Jde o grampozitivní až gramlabilní a někdy částečně acidorezistentní mikroorganismy. Má specifickou stavbu stěny. Morfologicky se také podobají aktinomycetám. Mezi nejvýznamnější zástupce patří Nocardia asteroides, Nocardia caviae a Nocardia brasiliensis. Vyskytují se přirozeně ve vodě a půdě, odkud se inhalací často dostávají do lidského organismu. Mezilidský přenos nebyl prokázán. Z hlediska imunity hraje největší roli imunita buněčná.

Kultivace[edit | edit source]

Kultivace se provádí na Sabouradově agaru. Nokardie rostou v bílých až oranžových tuhých vzrostlých koloniích. K mikroskopickému vyšetření se odebírá sputum a hnis. Pro přesné určení druhu se využívají biochemické testy.

Onemocnění[edit | edit source]

Nokardióza je onemocnění, které svým průběhem připomíná tuberkulózu, tuto plicní formu nejčastěji způsobuje Nocardia asteroides. Závažnou komplikací je metastatický mozkový absces.CAVE!!! Úmrtnost tohoto onemocnění se udává až 40 %[1]. Při rozvoji kožní formy, která vzniká proniknutím bakterií skrze poraněnou kůži, se vytváří aktinomykotický mycetom – infekční ložisko, které může připomínat nádor a v pozdějším stádiu komunikuje s okolím píštělemi. Dříve měly nokardiózy menší význam, ale kvůli rozšíření AIDS dochází právě kvůli těmto bakteriím k častým komplikacím.

Terapie[edit | edit source]

Jako vhodná antibiotika k léčbě nokardióz se uvádí co-trimoxazol a tetracyklin, vznikající mycetomy se léčí často chirurgicky.

Odkazy[edit | edit source]

Použitá literatura[edit | edit source]

  • BEDNÁŘ, Marek. Lékařská mikrobiologie : bakteriologie, virologie, parazitologie. 1. vydání. 1996. 
  • JULÁK, Jaroslav. Úvod do lékařské bakteriologie. 1. vydání. Praha : Karolinum, 2006. ISBN 80-246-1270-4.

Reference[edit | edit source]

  1. BEDNÁŘ, Marek, Andrej SOUČEK a Věra FRAŇKOVÁ, et al. Lékařská mikrobiologie : Bakteriologie, virologie, parazitologie. 1. vydání. Praha : Marvil, 1996. 558 s. ISBN 8594031505280.