Průvodce:Chirurgie (1. LF UK)

Z WikiSkript


Chirurgie ve 4. ročníku trvá 5 týdnů. Některé skupiny chodí na Bulovku, ale většina kruhů stážuje ve VFN. Skupinky se střídají po 1 týdnu na 1. chirurgické klinice, plastické chirurgii na Bulovce, Nemocnici Na Homolce, kardiochirurgii VFN a v Thomayerově nemocnici v Krči.

Ve VFN[upravit | editovat zdroj]

1. den stáže se všechny (tedy kromě toho z Bulovky) kruhy setkají v 7:00 v posluchárně I. chirurgické kliniky. Rozdělí se do skupin ( 1. VFN, 2. kardio, 3. Homolka, 4. plastika 5. Thomayer – můžete si vypočítat, co kdy chcete), pak všichni odejdou na své pracoviště.

VFN[upravit | editovat zdroj]

Stáž začíná v 7:30 a probíhá formou přednášek až do 12 hodin. Jednou během týdne stáže se podíváte na oddělení.

II. chirurgie (kardiochirurgie)[upravit | editovat zdroj]

Zde se stáž začíná v 8:00. Probíhá formou seminářů, které jsou víceméně interaktivní. Pak se jde oddělení, sál nebo pooperační oddělení.

Nemocnice Na Homolce[upravit | editovat zdroj]

Stáže probíhají od 7:30. Stážuje se na ambulancích a sálech. V středu se jde polovina studentů podívat do OB kliniky, v pátek druhá polovina do IKEMu na transplantační oddělení (kde výuka probíhá od 9:00!). Tuhle informaci si hodně dobře zapamatujte, protože to nenajdete.

Plastická chirurgie Bulovka[upravit | editovat zdroj]

Stáže se začínají v 8:00. Zde uvidíte jemnější chirurgii. Ráno se začíná seminářem a pak se prokračuje ambulancí, sálkem nebo operačním sálem. Jeden den se i šije na neoprenu.

Thomayerova nemocnice[upravit | editovat zdroj]

Začátek stáží je v 8:00, pokud chcete navštívit traumatologické hlášení, v 8:30 začíná chirurgické hlášení, ale nic se nestane, jestli ho neabsolvujete. Semináře začínají v 9:00 nebo 9:30, pak můžete jít na sál nebo na ambulanci. Jeden den se šije na vepřových nožičkách.

Absence[upravit | editovat zdroj]

Překvapivě za celých 5 týdnů žádná, ale dá se nahrazovat prakticky kdykoli.

Závěr[upravit | editovat zdroj]

Studenti se zájmem o chirurgii budou v sedmém nebi. Zápočet se udílí za 100% účast a napsání zápočtového testu (počítačová místnost v budově knihovny, 12:00).

Na Bulovce[upravit | editovat zdroj]

Začíná se úvodním seminářem v 8:30 v zasedací místnosti ve druhém patře (zde u sekretářky jsou také klíče od šatny, která je ve 4. patře). Proběhne rozdělení na 5 skupin a poté se už každá skupina drží náplně svého týdne. Postupně se všichni prostřídají na ambulancích, na sálech, na plastice, na oddělení a na kardiovaskulární chirurgii ve VFN. Obvykle se začíná seminářem a následuje praktická část stáže, na přesné časové rozložení je vhodné se zeptat vždy ráno.

Sál[upravit | editovat zdroj]

Na sál se chodí nejlépe na 8:00. Věci a cennosti si necháte v šatně a pak seběhnete dolů po schodech o patro níž než je sekretářka, zaklepete si na dveře a pustí vás do filtru. V případe, že chcete asistovat, je potřeba to dát vědět.

Oddělení a ambulance[upravit | editovat zdroj]

Začína se okolo 8:30-9:00. Skupinu studentů má na starosti doktor. Buď je výuka vedená formou přednášky nebo studenti chodí k pacientům, odeberou anamnézu nebo odvážnější si zkusí pár minichirurgických zákroků na pacientovi.

Kardiovaskulární chirurgie ve VFN[upravit | editovat zdroj]

Výuka začíná v 8:00. do 10:00 jsou přednášky, a pak se studenti rozdělí na sál, ambulanci a oddělení.

Plastika[upravit | editovat zdroj]

Výuka spojená se studenty z VFN. Chodí se na 8:00. Do 10:00 jsou přednášky, a pak se studenti rozdělí podle papíru, do kterého se zapsali v první den stáže. Sál, sálek, ambulance a šití.

Absence[upravit | editovat zdroj]

S přivřenýma očima se toleruje jedna absence. Bez problémů je možné nahrazovat odpoledne.

Závěr[upravit | editovat zdroj]

Víceméně příjemná a zajímavá stáž, která nadchne především budoucí zájemce o jakýkoli chirurgický obor.