Průvodce:Chirurgie (1. LF UK)

Z WikiSkript

Chirurgie ve 4. ročníku trvá 5 týdnů. Některé skupiny chodí na Bulovku, ale většina kruhů stážuje ve VFN. Skupinky se střídají po 1 týdnu na 1. chirurgické klinice, plastické chirurgii na Bulovce, chirurgických ambulancích na poliklinice na Karlově náměstí, kardiochirurgii a v Thomayerově nemocnici v Krči.

Ve VFN[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

1. den stáže se všechny (tedy kromě toho z Bulovky) kruhy setkají v posluchárně I. chirurgické kliniky. Rozdělí se do skupin ( 1. VFN, 2. kardio, 3. poliklinika. 4. plastika 5. Thomayer – můžete si vypočítat, co kdy chcete), pak všichni odejdou na své pracoviště.

VFN[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Stáž začíná v 7:00, každý student je přidělen k jednomu lékaři a s ním dělá vizitu. Seznam studentů a jim určených doktorů visí na nástěnce v chodbě před posluchárnou. Pak jste od 8:00 do 9:00 na ranním hlášení a pak opět u toho samého lékaře na oddělení nebo koukáte na sále, záleží na jeho pracovní náplni, nebo můžete asistovat. Jestli jste na sále déle než do 9:00, i druhý podpis vám zapíšou tady. Od 9:00 do 12:00 máte seminář. Každý den tam musíte získat 2 podpisy do prezenční listiny – 1 na semináři a 1 od lékaře, u nějž onen den jste. Na jiných místech jsou stáže pojaty různě, možná spíše teoretičtěji. Přístup prakticky všech vyučujících byl skvělý.

II. chirurgie (kardiochirurgie)[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Zde se stáž začíná v 8:00. Probíhá formou seminářů, které jsou víceméně interaktivní. Pak se jde oddělení, sál nebo pooperační oddělení.

Poliklinika VFN[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Stáže probíhají od 8:30 do 12:00. Stážuje se na ambulancích v areálu VFN. V středu se jde polovina studentů podívat do OB kliniky, v pátek druhá polovina do IKEMu na transplantační oddělení (kde výuka probíhá od 9:00!). Tuhle informaci si hodně dobře zapamatujte, protože to nenajdete.

Plastická chirurgie Bulovka[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Stáže se začínají v 8:00. Zde uvidíte jemnější chirurgii. Ráno se začíná ambulancí nebo operačním sálem a pak následuje seminář. Jeden den se i šije na neoprenu.

Thomayerova nemocnice[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Začátek stáží je v 8:00, pokud chcete navštívit traumatologické hlášení, v 8:30 začíná chirurgické hlášení, ale nic se nestane, jestli ho neabsolvujete. Semináře začínají v 9:00 nebo 9:30, pak můžete jít na sál. Jeden den se šije na vepřových nožičkách.

Absence[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Překvapivě za celých 5 týdnů žádná, ale dá se nahrazovat prakticky kdykoli.

Závěr[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Studenti se zájmem o chirurgii budou v sedmém nebi. Zápočet se udílí za 100% účast a napsání zápočtového testu.

Na Bulovce[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Začíná se úvodním seminářem v 8:30 v zasedací místnosti ve druhém patře (zde u sekretářky jsou také klíče od šatny, která je ve 4. patře). Proběhne rozdělení na 5 skupin a poté se už každá skupina drží náplně svého týdne. Postupně se všichni prostřídají na ambulancích, na sálech, na plastice, na oddělení a na kardiovaskulární chirurgii ve VFN. Obvykle se začíná seminářem a následuje praktická část stáže, na přesné časové rozložení je vhodné se zeptat vždy ráno.

Sál[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Na sál se chodí nejlépe na 8:00. Věci a cennosti si necháte v šatně a pak zběhnete dolu po schodech o patro níž než je sekretářka, zaklopte si na dveře a pustí vás do filtru. V případe, že chcete asistovat, je potřeba to dat vědět.

Oddělení a ambulance[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Začína se okolo 8:30-9:00. Skupinu studentů má na starosti doktor. Buď je výuka vedená formou přednášky nebo studenti chodí k pacientům, odoberou anamnézu nebo odvážnější si skusí pár minichirurgických zákroků na pacientovi.

Kardiovaskulární chirurgie ve VFN[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Výuka začíná v 8:00. do 10:00 jsou přednášky, a pak se studenti rozdělí na sál ambulanci a oddělení.

Plastika[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Výuka spojená se studentami s VFN. Chodí se na 8:00. Do 10:00 jsou přednášky, a pak se studenti rozdělí podle papíru, do kterého se zapsali v první den stáže. Sál, sálek, ambulance a šití.

Absence[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

S přivřenýma očima se toleruje jedna absence. Bez problémů se dá nahrazovat odpoledne.

Závěr[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Víceméně příjemná a zajímavá stáž, která nadchne především budoucí zájemce o jakýkoli chirurgický obor.