Průvodce:Anatomická pitva (1. LF UK)

Z WikiSkript
Anatomická pitva 1, 2
B00617, B02240
Garant prof. MUDr. Karel Smetana, DrSc.
Kredity ZS 2, LS 4
Web Anatomický ústav 1. LF UK
SIS informace v SISu
Počet hodin ZS 27, LS 31
Způsob ukončení zápočet

Anatomická pitva je samostatný předmět, za který se přidělují kredity a zápočty. V průběhu výuky si procvičíte pitvání anatomických struktur, které jste poznali během praktických cvičení z anatomie. Podle sylabu jsou jedny cvičení v zimním semestru a jedny v letním.

Forma výuky[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Pitvy začínají vždy ve 14:30 krátkou úvodní přednáškou, která se týká struktur pitvaných daný den. Poté následují samotné pitvy. Ty trvají do 17:45 v zimě, resp. do 17:30 v létě. V zimním semestru probíhají pitvy 2 týdny, v letním semestru 3 týdny. Je nutné zdůraznit, že během pitevních cvičení každý konkrétní kruh pitvá obden. Zároveň nepitvají obě paralelky najednou, nýbrž nejdříve paralelka první a po jejím skončení začíná teprve paralelka druhá. Rozpis pitev na akademický rok 2017/2018 naleznete zde.

Každý kruh se rozdělí na dvě skupiny a každá dostane jedno tělo. Většinou je toto tělo naprosto netknuté a je na vás, abyste vypitvali všechny předepsané anatomické struktury. Budou vám přiděleni 3 demonstrátoři a 1 lektor (studenti z vyšších ročníků). Ti vám budou pomáhat, ale zároveň budou průběžně zkoušet. Mimo dvou těl na pitvání dostanete do kruhu ještě jedno vypreparované tělo na výuku a vzájemné zkoušení.  

Pitevny jsou přístupné každý den od 13 hodin, můžete si tedy jít opakovat teorii na těle i před samotnými pitvami. Je dobré toho využít, jelikož na pitevním pohovoru budete zkoušení právě na vámi vypitvaném těle.

Zápočet[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Pro udělení zápočtu je nutná stoprocentní docházka a úspěšné absolvování popitevního pohovoru, tzv. popiteváku. Zkouší vás většinou vyučující anatomie z jiného kruhu. Samotný popitevák trvá přibližně patnáct minut, může být však i kratší nebo delší. Zkoušející se ptá na vše, co jste pitvali a co jste se doposud v anatomii naučili. V zimě jsou to zejména svaly, nervy, cévy a topografické útvary. Nezapomeňte i na hluboké zádové svaly a bránici. V létě jsou to pak hlavně orgány a oblasti hlavy a krku, jejich výživa, inervace a topografické útvary. Nestačí umět učivo pouze teoreticky, zkoušející budou chtít i dané struktury ukázat na vypitvaném těle.

Doporučená literatura[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

  • viz předmět Anatomie;
  • hodí se obzvlášť Základy anatomie 5 (Grim).

ZS[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Hodně lidem přirostla k srdci „pitevní“ skripta 3. LF, která kolují i mezi našimi studenty. Jejich velkou výhodou je, že jsou kontrolována učitelem, dá se na ně tedy spolehnout. Na internetu seženete i neoficiální skripta 1. LF, která lépe odpovídají požadovaným obsahem. Na topografii jsou doporučovány Základy Antomie 5 (Grim) či Topografická pitva (Seichert).

LS[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Pro LS jsou neoficiální skripta 1. LF, která kolují mezi studenty. Užitečné materiály najdete na stránkách 3. LF a na blogu Langenbecka... Nejvíce byste však měli čerpat z Grima (topografie) a prolistovávat si atlas a učebnice (orgány a teorie). Užitečné je psát si průběžně na pitvách poznámky, na co se vás demonstrátoři ptají a jakou teorii zmiňují, upozorní vás na oblíbené popitevní otázky... Seznam pojmů seženete na blogu Langenbecka a Lenjulenky, určitě ho zkoukněte ;-). Je dobré brát učení se na tyto pitevny jako přípravu ke zkoušce – není od věci se to již naučit pořádně. Po pitevnách se začne brát CNS, který vám zabere hodně času, takže budete rádi, že jste se soustavy z pitevny potřebné i na zkoušku naučili už dříve.

Searchtool right.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Letní pitevna.

Shrnutí[✎ upravit | ☲ editovat zdroj]

Pitvy jsou nepříjemné tím, že zabírají celá odpoledne a po večerech se na ně ještě učíte – rozhodí vám to případný učební plán a dost vás to unaví. Ve škole na vás navíc kvůli pitvám mnozí pedagogové žádné ohledy brát nebudou. 

Zároveň jsou ale pitvy výborné na zapamatování učiva. Teorii spojenou s obrázky z atlasů nyní vidíte i v praxi, proto se snažte a maximálně toho využijte. Nebojte se ptát vašich lektorů a demonstrátorů, rádi vám předají své znalosti. Dobří lektoři a demonstrátoři vás mohou naučit hodně cenného nejen pro popitevák, ale i pro zkoušku. Je vhodné na konci pitev demonstrátorům a lektorovi poděkovat v podobě nějaké maličkosti, dělají to pro vás ve svém volném čase.