Průvodce:Cizí jazyk (1. LF UK)

Z WikiSkript

Cizí jazyk 1,2
B02163
Garant PhDr. Šárka Blažková Sršňová, Ph.D.
Kredity ZS 0, LS 2
Web Ústav dějin lékařství a cizích jazyků
SIS informace v SISu
Počet hodin 60
Způsob ukončení zápočet

Výuka cizích jazyků je povinná v prvním a druhém ročníku. Na fakultě se vyučuje angličtina, němčina, francouzština a ruština. V prvním ročníku se jedná o výuku obecného jazyka, druhý ročník navazuje výukou odborného jazyka. Aktuální informace pro akademický rok 2022/2023 naleznete na stránkách - Ústav dějin lékařství a cizích jazyků.

Vstupní test[upravit | editovat zdroj]

Na začátku zimního semestru (většinou v prvním týdnu) všichni studenti absolvují vstupní test. Ten prověří obecnou znalost jazyka, jednotlivá cvičení jsou na úrovni B1/B2. Test můžete psát i z více jazyků a podle výsledků si vyberete, ve kterém z nich chcete na fakultě pokračovat. Obsahem testu je zhruba 60 otázek a pouze jedna odpověď je správná, na test máte 60 minut. Podle výsledku testů jsou studenti rozděleni do dvou skupin. Ti, kteří uspějí nad 70% (včetně), získají díky tomuto testu zápočet na zimní a letní semestr (2 kredity) a nemusí na výuku jazyků chodit - alespoň tedy v prvním ročníku, jelikož v druhém ročníku je výuka jazyka povinná pro všechny. Studenti s výsledkem pod 70% si musí napsat test znova, který je čeká v únoru. Do té doby mají čas na samostudium a je jim doporučena literatura, z které je příprava na test dostačující. Pokud se test nepovede ani v únoru, studenti musí docházet během letního semestru jednou týdně na výuku jazyka. Přesné termíny vstupních testů jsou včas zveřejněny na stránkách ústavu.

Tip.png
Tip: Certifikát

Pokud máte z anglického jazyka certifikát na úrovni CAE (C1) a výše a doložíte ho, nemusíte absolvovat test a rovnou máte započteno na oba semestry. Podrobné informace naleznete [1]

Tip.png
Tip: Certifikát

Výuka[upravit | editovat zdroj]

Výuka cizích jazyků probíhá jednou týdně, a to přesně podle vašeho kruhového rozvrhu. Podmínky pro získání zápočtu vám vyučující sdělí na začátku semestru.

Doporučené učebnice[upravit | editovat zdroj]

(opsáno ze SISu)

ANGLIČTINA

  • Eric H. Glendinning, Ron Howard: Professional English in use: medicine. -- 1st publ. Cambridge: Cambridge University Press, 2007.
  • Murphy, Raymond: English grammar in use: a self-study reference and practice book for intermediate learners of English with answers. 4th ed.. -- Cambridge: Cambridge University Press, 2012.
  • Peprník, J.: Angličtina pro lékaře. 5. přeprac. vyd. Praha: SPN, 1990.
  • Peters, S./Gráf, T.: Nová cvičebnice anglické gramatiky. Praha: Polyglot, 1998.
  • Promodrou, Luke. Grammar and Vocabulary for First Certificate: with key. England: Longman, 1999.
  • Slabá, D./ Strnadová, Z.: Professional English : book one. 2. uprav. vyd.. -- Praha : Leda, 1996.
  • Strnadová, Z.: Aiming to advance: kurs obecně odborné angličtiny: focus on information, language, academic skills, 1. vyd.. -- Voznice: Leda, 2010.

NĚMČINA

  • Dusilová, D. a kol.: Sprechen Sie Deutsch?. 1. : učebnice němčiny pro zdravotnické obory. Praha: Polyglot, 2004.
  • Mária Győrffy ; es wurde aus dem Englischen übersetzt von Betty und Renate Bagossy: Deutsch für Mediziner : eine praktische Hilfe für Ärzte, Zahnärzte, Medizinstudenten und Krankenschwestern im Umgang mit deutschsprachigen Patienten - mit ausführlichem Hörtext. Praha : Triton, 2007


Odkazy[upravit | editovat zdroj]