Průvodce:Urologie (1. LF UK)

Z WikiSkript

Urologie
B00613
Garant prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc.
Kredity 3
Web Urologická klinika 1. LF UK
SIS informace v SISu
Počet hodin 50
Způsob ukončení zkouška

Urologie je 2týdenní předmět rozvržený na teoretický a praktický týden. Začíná se týdnem teoretickým a všechny přednášky probíhají na Urologické klinice.

Úvodem je asi dobré zmínit, že na urologii funguje (podobně jako na ORL v Motole) kreditový systém. Každý den teoretického týdne dostáváte za svou přítomnost 8 kreditů a po prvním týdnu máte tak při plné prezenci 40 kreditů. Na zápočet musíte mít kreditů alespoň 60 a tak si v druhém praktickém týdnu musíte naplánovat stáže na získání alespoň 20 kreditů (což je velmi snadné).

Výuka[upravit | editovat zdroj]

První týden

První den probíhá výuka jednou i na oddělení, kde si můžete na modelech vyzkoušet např. cévkování, na kamarádech z kruhu ultrazvuk atp. Proto první den s sebou plášť a přezůvky. V prvním, teoretickém týdnu probíhá výuka každý den v posluchárně v 5. patře kliniky od 8:30 do 13:30. Každý den proběhne několik seminářů. Některé přednášky byly výborné, některé nic moc, ale celkově je to, zejména pro zkoušku, velmi přínosný týden, protože na přednáškách se drtivá většina zkouškových otázek stihne probrat a navíc víte, na co se u zkoušky klade důraz. Místy však bylo velice obtížné udržet tak dlouho pozornost a vnímat. Doporučuji pořádnou dávku kafe s sebou.

Druhý týden

Druhý týden je praktický a vy si můžete vybrat, na jakých odděleních a dalších místech budete chtít stážovat. Je předem určený počet studentů, kteří budou stážovat ve VFN, v ÚVN, ve FTN a na Bulovce. V prvním týdnu se studenti zapíší do jednotlivých nemocnic a druhý týden pak probíhá celý tam, kam se napsali.


VFN[upravit | editovat zdroj]

Každá stáž (vizita, stáž na ambulancích, endoskopický trenažér, sály apod.) je ohodnocena určitým počtem bodů. Některé jsou dopolední, jiné odpolední a vy si je musíte naplánovat tak, abyste nakonec měli oněch 60 kreditů. Je to sice dobrý nápad, ale v jeho provedení je jeden háček. Na tyto stáže jsme se totiž rozepisovali hned první den teoretického týdne a zapisuje se na papír, který vám nějaký pracovník nechá kolovat. Na konkrétní stáž se totiž může zapsat jen omezený počet studentů. Kdo papír dostane do rukou jako první nebo ten, ke komu papír brzy dokoluje, si může vše pěkně rozplánovat a rozepsat si stáže tak, že druhý týden bude do školy chodit třeba jen 3 dny. Lidé, k nimž dokoluje papír později, už na tom tak dobře nejsou a musí vzít za vděk tím, co zbyde.
Pro zájemce o chirurgické obory (a nejen pro ně) každopádně doporučuji zkusit si laparoskopický trenažér. Na urologii mají totiž nový, virtuální, nejedná se pouze o navlékání knoflíků.


ÚVN[upravit | editovat zdroj]

V ÚVN se začínalo každý den v 8:00 vizitou na oddělení a poté jsme byli rozděleni na skupinky po 2–3 studentech a mohli si vybrat, kam chceme jít. Na výběr byl operační sál, ambulance – akutní, chronická, urogynekologická, dále místnost, kde se provádí litotrypse a endoskopie močového měchýře a uretry. Končili jsme každý týden kolem 11:30–12:00. Nebyl problém odejít dřív. Žádné body jako ve VFN jsme nesbírali. Jen jsme se v době příchodu a odchodu hlásili u paní sekretářky. Povolená byla oficiálně jedna absence. Stáž byla velice příjemná a personál k medikům moc milý.


Bulovka[upravit | editovat zdroj]

Na Bulovke sa začína ráno v 7:00 vizitou, šatne nájdete na 5. poschodí - operační trakt, úplne vľavo na konci chodby, ale kľuče sú na treťom na sesterne. Ráno prebehnete vizitu, 7:45 začína hlásenie a RTG vizita, primár vám niečo povie a rozdelíte sa - ambulancia, endosál a sál. Ak máte záujem o chirurgiu, tak jednoznačne chodievajte na sály, môžte asistovať a vidíte toho dosť. Ak nemáte záujem o obor, tak len preplávajte ambulanciou a endosálom. Nezbierajú sa žiadne kredity, povolená je 1 absencia a vo štvrtok vám sekretárka vystaví potvrdenie, že ste tam chodili. Dojmy zo stáže sú subjektívne, niekomu sa to páči a niekomu nie.

Poslední den praktického týdne (tj. pátek) mají všichni společný – začíná se v 7:30 opět v seminární místnosti v 5. patře. V pátek probíhá mikrobiologický a radiologický seminář a pak se udělují zápočty.


Absence[upravit | editovat zdroj]

Stačí dosáhnout 60 kreditů a pak můžete chybět, jak je libo. Vychází to tak na 1–3 možných absencí.

Zkouška[upravit | editovat zdroj]

Zkouškových otázek je 38 (19 dupletů). K přípravě velmi doporučuji knihu Urologie pro mediky od prof. Hanuše, kterou na klinice sepsali podle skutečných požadavků. Dále existují, již tradičně, vypracované otázky J. Beneše. Zkoušejících je celá řada, obvykle se zkouší v minikomisi dvou zkoušejících. Oblíbené otázky některých z nich:

  • prof. Hanuš – poruchy mikce, inkontinence, neurogenní měchýř a urodynamická vyšetření;
  • prof. Dvořáček – karcinom prostaty, nádory ledvin a VUR (a dětskou urologii vůbec);
  • prof. Babjuk – nádory močového měchýře.


Obecně si dejte pozor na toto:

  • neříkejte slovo kameny – musíte říkat konkrementy nebo lithiasa. V cizojazyčných literaturách se sice používá slovo „Stein“ a „stone“ a i lékaři na urologii mezi sebou mluví o „kamenech“, vám je to však zakázáno;
  • nesmíte používat termín Grawitzův nádor – musíte říkat adenokarcinom ledviny (podle pana as. Macka je špatný i termín adenokarcinom a má se říkat karcinom ledviny);
  • nesmíte si u prostaty plést pojem resekce a prostatektomie (resekce je jen částečné odstranění prostatické tkáně u hyperplázie prostaty a prostatektomie je odstranění celé prostaty u karcinomu).

Urologie je velmi dobře vedený a vyučovaný předmět. Kreditový systém nebyl špatný. Ale chtělo by to delší přestávky v prvním týdnu.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]