Průvodce:Ortopedie (1. LF UK)

Z WikiSkript

Ortopedie
B00116
Garant prof. MUDr. Antonín Sosna, DrSc., prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc.
Kredity 3
Web 1. ortopedická klinika 1. LF UK a FN Motol; Ortopedie Na Bulovce
SIS Informace v SISu
Počet hodin 50
Způsob výuky semináře, stáže
Zkouškové otázky Otázky na WikiSkriptech
Absence 1
Způsob ukončení zkouška

Stážuje sa na ortopedickom oddelení v Motole nebo na ortopedickom oddelení v nemocnici Na Bulovce.

FN v Motole[upravit | editovat zdroj]

Vo FN v Motole výuka začína skôr 8.15. Deň sa začína dvomi seminármi, z ktorých každý trvá asi jednu hodinku. Témy sú fakt zaujímavé, ak dávate pozor, získate veľa poznatkov. Diskusie sú vítané. Potom sa rozdeľujete – ortopédia: sála/ambulancia a traumatológia: sála/ambulancia, občas sa ide aj na oddelenie. Mali by ste navštívit každú z týchto oddelení a prestriedať sa v kruhu. Počas operácií sa vás budú pýtať na štruktúry alebo priebeh. Nikto od vás nečaká encyklopedické znalosti, vaše kladné odpovede ich veľmi tešia. Ak nezodpoviete, vždy je vám to vysvetlené. Na ambulanciach uvidíte kontakt lekár-pacient, ukážu vám veľa snímkov, či RTG, CT alebo MR. Všetko vám je vysvetlené. Sú veľmi ochotní a milí. Otázky sú vítané. Je povolená jedna ospravedlnená absencia.

Skúška[upravit | editovat zdroj]

Skúša sa v seminárnej miestnosti od 13:30. Ťahajú sa dve otázky – jedna ortopedická a druhá traumatologická. Po zodpovedaní otázok sa prejde na časť praktickú, kde sa vás pýtajú na RTG snímok, ktorý popíšete, čo na ňom vidíte. Nečakajú sa od vás zázraky, poranenia a inštrumentárium sú dobre viditeľné, je ale nutné spomenúť, aký je to typ snímky, či A-P či bočná napr., spoznať, čo nie je anatomické a prípadná liečba. Ak toto zodpoviete, dobré ohodnotenie vás neminie. Súčasťou praktickej časti je aj inštrumentárium, ktoré je dobré prejsť si s vyučujúcim na konci stáže ak sa s ním dohodnete. Ak spoznáte 2-3 inštrumentácia a poviete na čo sa používa, máte to v kapse.

Nemocnice Na Bulovce[upravit | editovat zdroj]

Každý den začínate stáž v 8:00 na různých odděleních v budově, kde si vás většinou vyzvedne profesor Dungl a jde se na vizitu. My jsme chodili jako stádo ovcí za profesorem Dunglem v pořadí referující doktor, doktor ukazující rentgen, sestřičky, medici, atestující doktoři na stáži a ostatní. Celkem dohromady +30 lidí. Jsem si i dost jistá, že takové obecenstvo pacienti ještě nezažili. Bývají i lepší dny, kdy profesor chybí a vizitu projdete s asistenty a ti vám toho o pacientech řeknou mnohem více.

Poté následuje menší pauza 10-15 minut a začnou přednášky v seminární místnosti. Ty většinou končí okolo 12h. Občas vás vyučující vezme na sádrování nebo do sesterny, kde vysvětluje rentgeny.

Je povolená jedna omluvená absence. Paní Novotná je snad nejmilejší sekretářkou na fakultě a docházku moc neřeší. Obvykle ji však dělá ráno před vizitou, někdy ji nedělá vůbec.

Na zkoušku se zapisujete u sekretářky někdy během stáže. Skládá se z 34 otázek z ortopedie a 25 z traumatologie. Je třeba si vyhradit pár dnů na přípravu, neboť primárně velmi rádi rozdávají jedničky, ale občas také někoho vyhodí. Praktickou zkoušku prakticky neděláte. Zkoušející se vás místo toho zeptá doplňující otázkou typu:„Co Vám říká Weberova klasifikace zlomenin kotníku?“.

Aktualizace - výuka v roce 2022/2023[upravit | editovat zdroj]

První den se studenti shromáždí v 7:50 ve vestibulu kliniky, sekretářka je následně zavede do šatny a poté do přednáškové místnosti. Každé následující ráno si studentni musí vyzvednout klíč od šatny ve 3. patře u sekretářky, po skončení výuky se musí klíče vrátit zpět na sekretariát. Na nástěnce ve 3. patře se nachází harmonogram přednášek a vizit na celé dva týdny. Stáž začíná každý den v 8:00. Každý den jsou 2 - 3 přednášky a výuka končí cca v 11:30. Přednášky jsou zajímavé. Je povolená jedna dopředu omluvená absence. Termíny na zkoušku jsou vypisovány každou středu přes SIS. Součástí zkoušky je popis rentgenu a ortopedických nástrojů.

Studijní materiály[upravit | editovat zdroj]

  • SOSNA, A, P VAVŘÍK a M KRBEC, et al. Základy ortopedie. 1. vydání. Praha : Triton, 2001. 175 s. ISBN 80-7254-202-8.
  • POKORNÝ, Vladimír, et al. Traumatologie. 1. vydání. Praha : Triton, 2002. 307 s. ISBN 80-7254-277-X.
  • KOUDELA, Karel, et al. Ortopedická traumatologie. 1. vydání. Karolinum, 2002. 147 s. ISBN 80-246-0392-6.

Verdikt[upravit | editovat zdroj]

Dôležitý predmet, ktorý použijete v ďalších ročníkoch, hlavne na SRZk z chirurgie. Výuka je veľmi zaujímavá a dá sa povedať, že je to jedna z najlepších stáži v 4. ročníku.