Průvodce:Gynekologie 2 (1. LF UK)

Z WikiSkript

Gynekologie a porodnictví předstátnicová stáž
B01054
Garant prof. MUDr. Alois Martan, DrSc.
Kredity 9
Web Gynekologicko-porodnická klinika VFN
SIS informace v SISu
Počet hodin 100
Způsob ukončení zápočet

Gynekologie a porodnictví je 4−týždňový predmet, který se stážuje na klinice U Apolináře. Systém výuky je komplikovanější. Skladá sa z viacerych častí: stáže, seminár, prednášky, live prenosy a od roku 2016/2017 aj výuka pod názvom praktikum. Prvý deň začína v 8:30, dostanete dochádzkový list spolu s hodnotením výuky.

Stáže na oddeleniach (ambulanciach, sáloch)[upravit | editovat zdroj]

Kedže na kliniky stážujú 4 kruhy, tak sú rozdelené do dvojích, vždy jeden dvojkruh má oddelenia a druhý dvojkruh je na ambulianciach alebo sáloch. Stáže na oddeleniach trvajú od 7:15 do 8:15 a celý týžden ste na jednom oddelení. Cieľom je vykonávať vizitu a sledovať stav pacienta počas priebehu hospitalizácie. Ďaľšia dôležitá vec, ktorú si musíte odniesť z oddelenia je vizita, ktorú musíte mať vytvorenú na praktickú skúšku. Niekedy sa aj v skvelo organizovanom systéme môže stať, že nikto na vás nebude mať čas. Ambulancie a sály začína v 8:30 a trvajú do 10:15.

Video-live přenosy, seminár, praktikum[upravit | editovat zdroj]

Táto časť vypĺňa blok medzi stážou a prednáškou. Live prenosy sú vlastne semináre, na ktorých sledujute komentovanú operáciu. Seminár je krátka prednáška a praktikum je veľmi zaujímavá novinka kliniky, kde si sami skúsite gynekologickú prácu. Presuniete sa do "melouna" a odskúšate si šitie epiziotómie, vedenie pôrodu a gynekologické vyšetrenie.

Prednáška[upravit | editovat zdroj]

Prednášky trvajú od 10:30 do 12 až 13 h. Nájdete ich s komentárom aj na internete, ale vždy sa máte možnosť niečo sami spýtať priamo vyučujúcich.

Zápočet[upravit | editovat zdroj]

Pre zápočet je potrebné mať 100% dochádzky ±10%, protokol o praktické skúške podpísaný skúšajúcim, logbook a naklikať zápočtový test na hlasovacom zariadený. Úspešný test = 30/40 bodov, na zápočet nie je potrebné ho úspešne napísať a vraj sa občas na neho pozrú na štátnici.

Praktická skúška[upravit | editovat zdroj]

Koná sa posledný týždeň vašej stáže. Bude vám pridelený lekár a termín a on vás preskúša. Praktická skúška má oficiálne viac častí: anamnéza (to donesiete z oddelenia) + dif. dg + nástroj (poznat). Zoznamy prístrojov a nástrojov nájdete na stránkach kliniky.

Doporučená literatura[upravit | editovat zdroj]

  • ROB, Lukáš, Alois MARTAN a Karel CITTERBART, et al. Gynekologie. 2. vydání. Praha : Galén, c2008. ISBN 9788072625017.
  • ČECH, Evžen. Porodnictví. 2. vydání. Praha : Grada, 2006. ISBN 8024713039.
  • ŽIVNÝ, Jaroslav. Gynekologie a porodnictví :  testy. 2. vydání. Praha : Galén : Karolinum, c2007. ISBN 978-80-246-1322-2.

Související články[upravit | editovat zdroj]

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]